7. novembril maailma keelte ja kultuuride instituudis avatud Väliseesti Muuseumi näitusel „Meie Tartu. Tartu College’i 50 aastat“ saab tutvuda Kanada eestlaste kogukonna looga.
22. novembril 2024 toimub maailma keelte ja kultuuride ning ajaloo ja arheoloogia instituudi koostöös konverents „Heimat Revisited I. Baltisakslased pärast Teist maailmasõda: kokkupuuted, kohtumised ja (elu)keerdkäigud“.
29. novembril kell 12.15 kaitseb Ülo Siirak doktoritööd „Humaniste français Marc-Antoine Muret comme commentateur de Catulle et de Pierre de Ronsard“ („Prantsuse humanist Marc-Antoine Muret Catulluse ja Pierre de Ronsard’i kommenteerijana“).
25. oktoobril 2024 selgusid Tartu Ülikooli teenetemärkide kavalerid, kelle seas on ka Maria-Kristiina Lotman, Ilze Tālberga, Ülle Türk ja Viivika Voodla.
24. oktoobril 2024 anti Brüsselis Euroopa Komisjoni kirjaliku tõlke peadirektoraadis pidulikult üle sertifikaat, mis kinnitab Tartu Ülikooli tõlkeõpetuse õppekava liikmesust Euroopa kirjaliku tõlke magistriõppe võrgustikus perioodil 2024–2029.
Klassikalised filoloogid avavad Eesti Kirjanike Liidu tõlkijate sektsiooni aastaraamatus „Tõlkija hääl XII“ Jaan Kaplinski ja antiikkultuuri seoseid ning Marie Underi tööd vanakreeka tragöödia eestindajana.
Hispaania kirjanduse ja tõlketeaduse lektor Klaarika Kaldjärve värske artikkel „Affect in Literary Translations: What is at Stake for the Author and the Translator“ heidab valgust kirjandusmaailma toimimisprotsessidele ja sisemistele suhetele.
Välisõpingud annavad Sulle enesekindlust, kasvatavad iseseisvust ja mitmekesistavad Sinu akadeemilist kogemust. Tule infopäevale ja tutvu oma võimalustega!
7.–13. novembrini 2024 toimuvad Tartus kümnendat korda Läti päevad, kus saab kuulata ja harjutada läti keelt, tutvuda läti kultuuri ja kirjandusega ning maitsta läti toite.
25. oktoobril võttis Tartu Ülikooli senat vastu otsuse tunnustada Tartu Ülikooli suure medaliga rahvusvahelise ettevõtluse professorit Urmas Varblast. Selgunud on ka Tartu Ülikooli Tänutähe, medali, aumärgi ja teenetemärgi „100 semestrit Tartu Ülikoolis“ kavalerid.
Tartu Ülikool ja TÜ kliinikumi verekeskus kutsuvad ülikooliperet 26. novembril kl 10.30–15.00 Delta keskusesse doonoripäevale. Vestlus vereandjaga toimub ruumis 1024 ja vere loovutamine ruumis 1030.
8. novembril 2024 toimub Tartu Ülikooli maailma keelte ja kultuuride instituudis professor Sergei Issakovile pühendatud Esto-Russica teadusseminar, kuhu on oodatud kõik üliõpilased, doktorandid, õppejõud ja tartlastest huvilised.
16. oktoobril kl 10.00–16.00 toimub Riigikogu konverentsisaalis üheteistkümnes teaduspoliitika konverents „Teadus kui Eesti arengumootor (XI). Elujõuline Eesti – tähendus ja valikud“
Suvel saabus Tartu Ülikooli raamatukokku kaks suurt raamatuannetust, mille toel saab senine antiiki ja varauusaega käsitlev kirjavara rohket lisandust.
20.–21. novembril toimub Tartu Ülikooli raamatukogus teadus- ja muude valdkondade ülese teadustöö lühikoolitus. Noorteadlastele mõeldud koolitust annab Jonas Torrens Utrechti Ülikoolist.
Juba üheksandat korda kutsub Eesti Keele Instituut (EKI) märkama ja tunnustama neid ettevõtteid ja organisatsioone, kes väärtustavad ilusat eesti keelt ning kelle ühiskondlikud sõnumid on selged ja arusaadavad.
Õpiku autorid on Tartu Ülikooli jaapani keele õpetaja Eri Miyano ja Tōkyō Ülikooli professor Kazuto Matsumura. Raamatu avaldas Tōkyōs asuv Sanshusha kirjastus, kes pakkuas ka ise selle koostamise idee välja.
Klassikalise filoloogia nooremteadur Beatrice Veidenberg ning ladina ja vanakreeka keele lektor Neeme Näripä kirjutasid Lähis-Ida ja Vahemeremaade Vanade Kultuuride Uurimiskeskuse konverentsil peetud ettekannetest.
Euroopa Komisjoni Eesti esindus ja TÜ maailma keelte ja kultuuride instituudi tõlkeõpetuse ja -uuringute osakond kutsuvad tähistama rahvusvahelist tõlkijate päeva seminariga „Väikesed keeled (masin)tõlkemaailmas“.