Alates uuest õppeaastast saab Tartu Ülikooli magistriõppes õppida norra, rootsi, taani, ladina ja vanakreeka keele õpetajaks. Uued keeled lisanduvad senisele valikule, mille hulgas on inglise, saksa, prantsuse, vene ja hispaania keel. Kandideerimisavaldusi oodatakse 1. juulini 2025 ja õppetöö algab septembris.
„Uued erialad annavad ka skandinaavia ja antiikkeelte oskajatele võimaluse jätkata õpetajakoolituses. See aitab tulevikus laiendada koolides pakutavate võõrkeelte valikut,“ selgitas võõrkeeleõpetaja magistriõppe programmijuht Anu Treikelder. Ta lisas, et nende keelte õpetajaid teistes Eesti kõrgkoolides ette ei valmistata. Tööturul on aga vajadus kvalifitseeritud võõrkeeleõpetajate järele kasvanud, eriti kuna alates 2023. aasta sügisest on põhikoolid pidanud pakkuma vähemalt kahte B-võõrkeelt.
Magistriõppesse oodatakse õppima kõiki, kellel on bakalaureusekraad, vastava võõrkeele oskus ning soov töötada õpetajana. Inglise keele ja kultuuri erialal saab valida sessioon- ja päevaõppe vahel. Sessioonõpe toimub üle nädala reedeti ja laupäeviti Tartus. Ülejäänud erialasid saab õppida päevaõppes, ent ka see on paindlik. Õppima asudes saab kandideerida 400-eurosele erialastipendiumile.
Lisaks ülalmainitud peaerialadele on valikus mitu lisaeriala, tänu millele on õppijal võimalus saada mitme aine õpetajaks. Lisaeriala ei ole kohustuslik ja kui üliõpilane seda ei vali, õpib ta süvendatult peaeriala. Keeleoskuse ja silmaringi arendamiseks võib läbida praktika ja osa õppest välismaal. Saadava haridusega on tulevikus võimalik õpetada põhikoolis, gümnaasiumis või keeltekoolis nii Eestis kui ka mujal maailmas.
Sisseastumiseks peab tegema erialakatse, mis koosneb kirjalikust ja suulisest osast. Antiikkeelte õpetaja eriala kirjalik ülesanne on tõlge ladina või vanakreeka keelest eesti keelde. Ülejäänud keelte puhul tuleb kirjalikus osas lugeda võõrkeelset teksti ja vastata küsimustele. Intervjuu käigus räägitakse kandidaadi varasematest õpingutest ja tulevikuplaanidest. Erialakatse kirjeldus ja kuupäevad on kirjas võõrkeeleõpetaja õppekava vastuvõtutingimuste juures.
28.02.2025