Mie Mortensen

Üliõpilased kohtasid õppereisil Taani kuningannat

Skandinaavia keelte ja kultuuride õppekaval või ka lihtsalt taani keele kursustel õppides saab osaleda meeldejäävatel õppereisidel. Näiteks sel kevadel oldi neli päeva Kopenhaagenis, kus õnnestus lisaks mitmetele muudele toredatele tegevustele näha Taani kuningannat.

1. mail saadi osa traditsioonilisest töörahva püha tähistamisest Taani suurimas pargis Fælledparkenis, kuhu oli kogunenud hulgaliselt inimesi. Taanis ei ole see niivõrd puhkepäev, vaid päev, mil avaldatakse demonstratsioonidega meelt oluliste teemade osas. Keskendutakse näiteks parematele töötingimustele, võrdõiguslikkusele ja olukorrale rahvusvahelises poliitikas.

Üliõpilastes tekitas palju elevust juhuslik kohtumine Taani kuninganna Maryga, mis leidis aset ajaloolase ja kirjaniku Anders Larseni linnatuuri käigus. Seejärel suunduti Kopenhaageni Ülikooli, kus kuulati loengut võõraste aktsentide tajumisest taani keeles. Tudengitega oli reisil kaasas Tartu Ülikooli taani keele ja kirjanduse külalislektor Mie Mortensen ning teisele päevale pani meeleoluka punkti tema sõprade korraldatud esinemisterohke salongiõhtu, kus eestlastele tutvustati taani kultuuri ja vastupidi. Taani filmilooja ja kirjanik Sebastian Cordes kõneles oma uuest raamatust, Mie Mortensen luges ette oma äsjailmunud taanikeelseid luuletusi elust Eestis ja eestlaste seas ning üliõpilased esitasid eestikeelseid laule. Õhtu lõpus üllatas külalisi kuulus Taani artist Lydmor, kes andis elutoas lummava kontserdi.

Kolmas päev veedeti Kopenhaagenist põhja pool asuvate vanade lossidega tutvudes. Esmalt külastati Frederiksborgi lossi (mitte ajada segi Frederiksbergi palee ja Fredensborgi lossiga) ning selles paiknevat Taani Ajaloomuuseumi, mille juhataja ja taskuhäälingute tegija Tore Leifer rääkis lossiaedadest. Seejärel mindi Helsingøri, kus asub Hamleti lossiks kutsutud Kronborg. Tudengid olid ette valmistanud ettekanded kahe linna – Helsingøri ja Hillerødi – kohta ja tutvustasid üksteisele erinevaid aspekte nende ajaloost.

Viimasel päeval said üliõpilased Kopenhaageniga tutvuda ja muuseumipassiga ühte Euroopa vanimat lõbustusparki Tivolit ning selle aedu külastada, kanaliekskursioonil käia ja Assistensi kirikuaias jalutada. Sinna on muuhulgas maetud kuulsad taani kirjanikud Søren Kierkegaard ja Hans Christian Andersen.

Kokku osales õppereisil 15 Tartu Ülikooli üliõpilast, kellest üheksa õpivad Skandinaavia keelte ja kultuuride õppekaval.

Logo of Melammu

Lähis-Ida ja Vahemeremaade Vanade Kultuuride Uurimiskeskuse seekordne konverents keskendub prestiiži ja tähenduslikkuse küsimustele

Inspiratsiooninädal tehisintellektist ülikooliõppes

Enlighti kursus Baskimaal