Skip to main content

Teadlased arutlevad rahvusvahelisel konverentsil sügaviku mõiste üle

1. ja 2. oktoobril toimub Tartu Ülikooli maailma keelte ja kultuuride kolledžis konverents, kus Eesti, Läti, Poola, Prantsusmaa ja Ühendkuningriigi teadlased käsitlevad sügaviku mõiste ajalugu ja selle sõna vasteid 15 keeles, et saada paremini aru selle väga sageli kasutatava kujundi tähendusest tänapäeva kultuuris.

Konverentsil esinevad eri teadusharude esindajad, näiteks keelte uurijad, filosoofid, semiootikud ja usuteadlased. Ettekanded pakuvad eri vaatenurki: etnolingvistika on neis ühendatud ideede ajaloo, kirjanduse ja teiste kultuurivormidega, lähtudes veendumusest, et keel ja mõisted väljendavad ning samal ajal kujundavad meie ideid maailmast ja meist endist. „Konverents pakub laia, üle aja ja ruumi ulatuvat ning kogu eriilmelist inimkonda hõlmavat vaadet. Sedasi annab see ainukordseid teadmisi sügaviku ambivalentse mõõtme kohta ideedes, mis inimkonnal enda kohta on,“ ütles konverentsi korraldaja, germanistika professor Marko Pajević.

Sügaviku ja sügavikulise vormid ning kujundid on tänapäeva kultuuris väga levinud, mis viitab nende tähtsusele inimese käsitlemisel. Meediumide ja tehnoloogia muutuste ilmne seos inimkäsituse teisenemisega tekitab küsimuse, kuidas digimeedia, internet ja inseneeria kujundavad ideid sügavikust. Inimesele keskenduvaid debatte, sh post- ja transhumanismi teemasid silmas pidades võib sügaviku mõiste uurimist mõtte- ja kultuuriloos seega pidada paljutõotavaks. Professor Pajevići sõnul on konverentsi eesmärk aidata kaasa sellele, et sügaviku mõiste saaks kultuuriteooria osaks ja seega viljakaks tööriistaks, mille abil nüüdisaegset inimest paremini mõista.

Ettekannete teemad ja ürituse kava on konverentsi kodulehel.

Lisateave: Marko Pajević, Tartu Ülikooli germanistika professor, marko.pajevic@ut.ee

#rahvusvaheline #teadus
Filmy (installation shot), Mixed media. Alexandra Hughes

Pisiintiimsustele pühendatud konverents

Jaga
27.01.2022
#rahvusvaheline #sisseastumine
MA European Languages and Cultures

Magistriõppesse kandideerimine algab 1. veebruaril!

Jaga
27.01.2022
#rahvusvaheline #teadus
Aska_in_Hagebyhöga_gold_foil_figure

Rahvusvahelise sümpoosioni keskmes on armastus ja tunded

Jaga
27.01.2022