Reet Bender

Selgusid saksa keele olümpiaadi parimad

Reedel, 1. aprillil 2022 toimus Tartu Ülikooli maailma keelte ja kultuuride kolledžis üleriigilise saksa keele olümpiaadi lõppvoor, kus 14 gümnaasiumiõpilast esitlesid omatehtud virtuaalkaarte teemal „(Balti)saksa keel ja kultuur Eestis“.

„Innovaatiliste ning nutikate kaartide teemad olid mitmekesised, ulatudes Saksa institutsioonidest Saksa ettevõteteni, arhitektidest loodusteadlasteni, Umsiedlung’ist ehk baltisakslaste ümberasumisest jõuludeni, ning Viljandist Palamuseni. Isikukaartide keskmes olid Reinhold von Guleke, Dietrich Friedrich von Patkul, Christian Ackermann ja Timotheus von Bock,“ kommenteeris žüriis Tartu Ülikooli maailma keelte ja kultuuride kolledžit esindanud Reet Bender.

Lisaks sisule hinnati lõppvooru esitluste puhul veenvat esitamis- ja esinemisoskust, korrektset sõnavara ja grammatikat, mitmekülgsete väljendite kasutamist ning hääldust. Kaardi sisu pidi olema õpilase enda poolt loodud ning kasutatud allikatele pidid olema lisatud korrektsed viited.

Esikoha pälvis Tallinna 21. kooli abituriendi Martin Paggi kaart baltisaksa loodusteadlastest, teisele kohale jõudis sama kooli õpilane Dora Stern kaardiga "Weihnachten in Reval". Kolmanda koha vääriliseks hinnati Viljandi Gümnaasiumi õpilase Marie Krameri kaart baltisaksa arhitektuurist Viljandis. Neljanda koha sai Michael Laksberg Tallinna Saksa Gümnaasiumist kaardiga Dietrich Friedrich von Patkulist ja viienda koha Paide Gümnaasiumi õpilane Aiki Suits kaardiga Timotheus von Bockist.

Kuuenda koha sai Nõo Reaalgümnaasiumi õpilase Angelo Raoul Lombardo kaart arhitekt Reinhold von Gulekest ning seitsmenda koha pälvis Viljandi Gümnaasiumi abiturient Laureen Soll kaardiga Viljandi mõisast ja von Ungern-Sternbergide perekonnast.

Viie parima hulka jõudnud õpilased pääsevad eelistingimustel õppima Tartu Ülikooli ning Goethe Instituut valib välja kaks õpilast, kes esindavad Eestit rahvusvahelisel saksa keele olümpiaadil Hamburgis.

Saksa keele olümpiaadi korraldasid Tartu Ülikool ning Haridus- ja Teadusministeerium. Olümpiaad toimus üritustesarja Saksa Kevad raames ning seda toetasid Goethe Instituut, Saksamaa suursaatkond Eestis ja DAAD.

Žürii koosseisu kuulusid Merje Miliste (Tartu Ülikool, lõppvooru žürii esimees), Reet Bender (Tartu Ülikool), Katrin Koorits (Tartu Ülikool), Marie-Luise Meier (Tartu Ülikool, DAAD), Helen Aedla (Goethe Instituut) ja Rimma Andrejenko (Tallinna Ülikool).

Lõppvooru parimad tööd:

1. koht: Martin Pagg, Tallinna 21. Kool, kaart baltisaksa loodusteadlastest

2. koht: Dora Stern, Tallinna 21. Kool, kaart jõuluõhtust Tallinnas

3. koht: Marie Kramer, Viljandi Gümnaasium, kaart baltisaksa arhitektuurist Viljandis

4. koht: Michael Laksberg, Tallinna Saksa Gümnaasium, kaart Dietrich von Patkulist

5. koht: Aiki Suits, Paide Gümnaasium, kaart Timotheus von Bockist

6. koht: Angelo Raoul Lombardo, Nõo Reaalgümnaasium, kaart arhitekt Reinhold von Gulekest

7. koht: Laureen Soll, VIljandi Gümnaasium, kaart Viljandi mõisast ja von Ungern-Sternbergide perekonnast

Galerii:

Rahvusvaheline Ulmeuuringute Ühingu suur aastakonverents 07.-11.05.2024

Tartu Ülikoolis toimub Rahvusvahelise Ulmeuuringute Ühingu suur aastakonverents

töötuba