Autor:
Reet Bender

Paleograafiakoolitusel õpetatakse gooti kirja lugema

Germanistika osakond kutsub huvilisi paleograafiakoolitusele FGLR.04.624 Vanemate keelemälestiste lektüür, kus õpitakse lugema gooti käsikirja. Seminarides tehakse praktilisi lugemisharjutusi, alustades sõna otseses mõttes A-st ja B-st.

Gooti kiri ehk fraktuur kujutab endast saksa keele ajaloolist kirja, mida Saksa keeleruumis kasutati kuni Teise maailmasõjani välja. See tähendab, et valdav enamus saksakeelsest käsikirjalisest ainesest Eestis on kirja pandud fraktuuris ja ligipääsetav ainult neile, kes oskavad seda lugeda (ja mõistavad mingil määral ka saksa keelt). Gooti kirja lugemine on tänasel päeval haruldane lisaoskus, mis võiks olla nutikaks valikuks oma pädevustepaleti laiendamisel.

Koolitust viivad läbi Tartu Ülikooli germanistika professor Reet Bender ning baltisaksa taustaga dr Manfred von Boetticher, kes on Hannoveri riigiarhiivi endine juhataja ja Balti rüütelkondade arhivaar.  Manfred von Boetticher on andnud varem paleograafia lüihiseminare Tartu Ülikoolis ja õpetanud Zoomi teel terve semestri kestvaid paleograafiakursuseid Lätis, kus need on ca 100 osalejaga olnud äärmiselt populaarsed. Oma kultuurialaste teenete eest sai Boetticher 2023. aastal Läti riikliku teeneteordeni.

Koolitus algab 13. veebruaril. Seminarid toimuvad Zoomis teisipäeviti kell 10.15-11.45 ning kestavad kokku 15 nädalat. Kursusele on oodatud nii Tartu Ülikooli üliõpilased ja töötajad kui ka huvilised väljastpoolt ülikooli. Registreerimisjuhendid asuvad siin.

Registreeru sügissemestri keelekursustele

Registreeru sügissemestri keele- ja kultuurikursustele

Kadri Voorand

Uueks Tartu Ülikooli vabade kunstide professoriks saab muusik Kadri Voorand

Doktorantuur

Registreeru karjäärikonverentsile „Doktorikraadiga uutesse kõrgustesse!“