Reedel, 23. augustil kl 17.00 avatakse Tartu Kunstimajas näitus „Puudutakse“. Külalised saavad näha 40 miljonit aastat vanadest loomaluudest tehtud kaasaegseid kunstiteoseid.
Üks tõhusamaid viise looduskaitseprobleemide teadvustamiseks on nende esitamine kunsti kaudu. Tartu Kunstimajas sündival rahvusvahelisel näitusel luuakse nüüdiskunsti teoste abil ajutine loodusloomuuseum, kus kohtuvad kunst ja teadus. Väljapaneku põhiteema on liikide ohustatus ja väljasuremine ning nende nähtuste kultuurilised tähendused. „See näitus valgustab elurikkuse tumedat poolt – seda osa, mille puudumisest ja kadumisest me teadlikud ei ole,“ selgitas näituse olulisust kuraator ja Tartu Ülikooli keskkonnahumanitaaria külalisteadur Sara Bédard-Goulet.
Kunstiteoseid eksponeerivad Ackroyd & Harvey, Justine Blau, Samuel Collins ja Mo Langmuir, Alain Delorme, Katrin Gattinger, Elisa Gleize, Louise Gügi, Jayne Ivimey, Flo Kasearu ja Elīna Vītola, Linda Knight, Diana Lelonek, Kristina Õllek ja Kert Viiart ning Fiona Tan. Näituse kuraatorid on Sara Bédard-Goulet ja Marie-Laure Delaporte.
Näitus „Puudutakse“ on Tartu Ülikooli loodusmuuseumis oleva väljapaneku „Teadmata“ jätk. Mõlemad näitused on osa projektist „Sobimatud jäänused“, mis kuulub Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi ning mille eesmärk on osutada kunsti ja teaduse kaudu tähelepanu eluslooduse liikide väljasuremisele. See on ühtlasi seotud Teadusagentuuri toetatava teadusprojektiga „Ohustatud liikide tähendused kultuuris: ökoloogia, semiootiline modelleerimine ja retseptsioon“ ning Kultuuriministeeriumi toel ellu viidava teadusprojektiga „Sobimatud jäänused: loovuurimuslik lähenemine ohustatud liikidele“.
Näituse avamisele eelneb 23. augustil kl 15.30 avalik arutelu Meelis Pärteli ja kohalolevate kunstnikega. 24. augustil kl 12.00 saavad soovijad osaleda ka kuraatorituuril. Näitus on tasuta ja jääb avatuks 6. oktoobrini. Selle valmimist toetavad Eesti Prantsuse Instituut ja Eesti Kultuurkapital.