19.-21. novembril toimub Tartu Ülikoolis projekti „Retseptsioonisündmused“ konverents, mis uurib seda, kuidas kunstiteoste kogemisel saavad alguse elumuutvad sündmused. Rahvusvahelise konverentsi sisu on seotud doktorikooliga ja selle käigus toimub ka kolm kunstinäitust.
Kunstiteosed ja muu kultuurilooming mõjutavad meid rohkem või vähem. Harva juhtub, et nende kogemine võib kaasa tuua elumuutva sündmuse. Neid haruldasi ja ootamatuid individuaalseid hetki võime jagada narratiivide kaudu, millest mõned tulevad esile kirjanduses.
Porjekti "Retseptsioonisündmused" käigus uuritakse, kuidas individuaalsed kogemused kirjandusest, kunstist, kinost võivad lugejate või vaatajate jaoks osutuda elumuutvateks sündmusteks või „retseptsioonisündmusteks“. Mõiste põhineb Alain Badiou arusaamal sündmusest: „Sündmus on kõigepealt mitteeksisteeriva esiletulek ning see toob endaga kaasa hävingu kujundi.“ See toetub ka Claude Romano refleksioonile sündmusest, mis loob tähenduse läbi indiviidi, „avades maailma selle võimalusi ümber seadistades“. Seega, isegi kui retseptsioonisündmus on põhjustatud ootamatust kogemusest millegi representatsiooniga, siis tundub see indiviidi jaoks vastavat kindlale olukorrale. Neid indiviidide tajutud seaduspärasid teadustöö käigus uuritaksegi.
„Retseptsioonisündmused“ toob kokku uurijad, kes tegelevad sündmuse kontsepti uurimisega läbi erinevate perspektiivide, et rikastada selle nähtuse mõistmisviise. Konverents leiab aset Aix-Marseille Ülikooli ja Côte d’Azuri Ülikooliga.
Konverentsi jooksul ja pärast seda on avatud ka kolm näitust:
Lisainfo:
https://www.maailmakeeled.ut.ee/et/osakonnad/konverents-response-events
Sara Bédard-Goulet (Tartu Ülikool, sara.bedard-goulet@ut.ee)
Damien Beyrouthy (Aix-Marseille Ülikool, damien.beyrouthy@univ-amu.fr)
Frédéric Vinot (Côte d’Azuri Ülikool, frederic.vinot@univ-cotedazur.fr)