Autor:
Ivo Volt

Emeriitprofessor Ljubov Kisseljova pälvis kultuurkapitali kirjandusauhinna

Slavistika osakonna emeriitprofessor Ljubov Kisseljova sai raamatu „Karamzinistid ja arhaistid. Valitud artiklid“ („Карамзинисты и архаисты. Статьи разных лет“) eest Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali 2023. aasta venekeelse autori kirjandusauhinna.

Tartu Ülikooli kirjastuse välja antud teos on saadaval kirjastuse veebipoes. Venekeelse autori kirjandusauhinna žürii esimees Grigori Utgof ütles, et raamat jutustab korraga kahte lugu: „Esimene neist on vene romantismi kultuuriruumi kujunemine, uute emotsionaalsete stsenaariumide loomine ja kirjanike osalemine impeeriumi ideoloogilises ülesehitamises. Teine on raugematu kirjandusloo uurimine erinevate kultuurivektorite ristumisel.“

Ljubov Kisseljova alustas Juri Lotmani õpilasena. Hiljem sai temast teadlase kolleeg ja assistent ning pärast Lotmani lahkumist juhatas Kisseljova pikki aastaid Tartu Ülikooli slavistika osakonda. Oma uues raamatus võtab ta kokku 19. sajandi alguse vene kirjanduse kaks olulisemat suundumust – euroopluse pooldajad ehk uuendajad ja rahvusliku identiteedi edendajad ehk arhaistid. Ta näitab nende poleemikat, analüüsides ootamatuid pöördeid valitsuse ja ühiskonna suhetes. Seejuures pöördub Kisseljova vene pedagoogika ajaloo poole, kus need suhted väljendusid kogu oma reljeefsuses. Lugeja leiab raamatust hulga ajaloolisi süžeesid, mis panevad mõtlema ja võimaldavad toonast olukorda nüüdisajaga võrrelda.

Aastaauhindade laureaadid kuulutati välja emakeelepäeval, 14. märtsil. Samas kategoorias nomineeriti auhinnale ka slavistika osakonna külalisprofessor Ekaterina Velmezova luulekogumiku „Tasmu“ eest.  

Tutvu kõikide auhinna saajatega kultuurkapitali veebilehel.
 

Rahvusvaheline Ulmeuuringute Ühingu suur aastakonverents 07.-11.05.2024

Tartu Ülikoolis toimub Rahvusvahelise Ulmeuuringute Ühingu suur aastakonverents

Laps nutiseadmega

Kõne-eelne nutikohtumine võõrkeelega päästab lapse aktsendist

KANT

Madis Kõivu "Filosoofipäeva" avalik lugemine