Autor:
Pixabay

Rahvusvaheline teadlaskond arutab Eestis viikingiaja teemasid

7.–12. augustil korraldab Tartu Ülikool koostöös Tallinna Ülikooli ja Helsingi Ülikooliga Soomes ja Eestis 18. rahvusvahelise saagateemalise konverentsi „Sagas and the Circum-Baltic Arena“ („Läänemere-äärsed saagad), kus osalevad tippteadlased kogu maailmast.

Viikingiaeg on rahvusvaheliselt kõige tuntum Põhja-Euroopa nähtus, mille märke võib leida nii nüüdisaja popkultuuris kui ka traditsioonilises kunstis ja kirjanduses. Viikingiaja uuringud on kogu maailmas ka skandinavistika kõige aktiivsem uurimisvaldkond.

Iga kolme aasta tagant kogunevad viikingiaja uurijad rahvusvahelisele saagakonverentsile, mis on suurim erialadevaheline vanapõhja kirjanduse, keeleteaduse, ajaloo, arheoloogia ja folkloori foorum. Konverentsi peetakse iga kord eri riigis ja tänavu esimest korda ka Eestis. Selle aasta peateema on toimumiskohale sobivalt „Sagas and the Circum-Baltic Arena” (Läänemere-äärsed saagad“). Konverentsi korraldavad Tartu Ülikool koos Tallinna Ülikooli ja Helsingi Ülikooliga ning esimest korda peetakse see kahes riigis: esimene osa Soomes ja teine Eestis. Eesti valimine konverentsi asukohaks paigutab meid viikingiaja pärandit kandvate Põhjamaade hulka ja tunnustab meid selleteemaliste uuringute rahvusvahelise keskusena. Eestil on tähtis osa nii viikingiaja ajaloos kui ka vanapõhja saagades ja konverentsi pidamine siin suurendab kindlasti huvi selle temaatika vastu.

Konverentsist võtab osa üle 300 teadlase, kellest enamik on kirjutanud teadustöid tänavuse konverentsi põhiteemal. Peaesinejad on Stephen Mitchell Harvardi Ülikoolist, Neil Price Uppsala Ülikoolist ja Haraldur Bernharðsson Islandi Ülikoolist. Daniel Sävborg Tartu Ülikoolist teeb ettekande Norra keskaegsest õukonnakirjandusest. Skandinavistika professor Sävborg on ka Eesti esindaja rahvusvahelise saagakonverentsi nõukogus ja ühtlasi üks selle aasta konverentsi korraldajaid. Ta on avaldanud umbes 90 vanapõhja kirjanduse ja folkloori teemalist raamatut ja artiklit.

Lisateave: Daniel Sävborg, skandinavistika professor. Tartu Ülikool, +372 5663 0038 või +372 737 6250, daniel.savborg@ut.ee

Konverentsi koduleht: https://www2.helsinki.fi/en/conferences/18th-international-saga-conference

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!

Tõlkeõpetuse õppekava säilitas liikmesuse Euroopa kirjaliku tõlke magistriõppe võrgustikus

24. oktoobril 2024 anti Brüsselis Euroopa Komisjoni kirjaliku tõlke peadirektoraadis Tartu Ülikooli tõlkeõpetuse õppekavale pidulikult üle sertifikaat, mis kinnitab õppekava liikmesust Euroopa kirjaliku tõlke magistriõppe võrgustikus perioodil 2024-2029.
Meie Tartu College'i näitus

Lossi 3 trepigaleriis avatakse näitus „Meie Tartu. Tartu College’i 50 aastat“ ja linastub samanimeline dokumentaalfilm

Gloobus

Välisõpingute ja välispraktika infopäev humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna üliõpilastele