Pre-Modern Seminar No 6: Janika Päll

On Tuesday March 8th at 18.15 at the library of Skandinavistika Dr Janika Päll will give a talk called:

"Pro-monarchist tendencies and 'clementia principis' topos in the rhetoric of Academia Gustavo-Carolina"

The seminar will take place in the library of Skandinavistika (Ülikooli 17) at 18.15.

Janika has sent us a short presentation of the lecture:

"The study of rhetoric of any text implies reading between the lines, in order to understand what and why is said or unsaid. This time, I’ll attempt to find the echos of radical political changes in Swedish Livonia by observing the usage of a traditional clementia principis topos in academic occasional poetry and rhetorical exercises from Academia Gustaviana and Academia Gustavo-Carolina, as well as in a panegyric to Karl XII by Olaus Moberg, delivered on September 11, 1701 in Pärnu."

Welcome!

10.-12. maini toimub rahvusvaheline noorte filoloogide konverents

1960. aastate algusest korraldatakse Tartu Ülikooli slavistika osakonnas üliõpilaskonverentse. Teadusfoorumile panid aluse prof. Juri Lotman ja prof. Zara Mints ning järgnenud aastakümnete jooksul muutusid konverentsid unikaalseks teaduskooliks, kus formeerusid mitu põlvkonda maailmakuulsaid slaviste.
Rahvusvaheline Ulmeuuringute Ühingu suur aastakonverents 07.-11.05.2024

Tartu Ülikoolis toimub Rahvusvahelise Ulmeuuringute Ühingu suur aastakonverents

Laps nutiseadmega

Kõne-eelne nutikohtumine võõrkeelega päästab lapse aktsendist