Norra keele ja kirjanduse külalislektor Tartu Ülikoolis

Image
EEA grant

Projekti nimetus: Norra keele ja kirjanduse külalislektor Tartu Ülikoolis

Rahastusprogramm: Euroopa Majanduspiirkonna ja Norra toetused (Norra/EMP), kõrghariduse koostööprogramm

Abikõlbulikkuse periood: 01.09.2019 - 31.08.2023

Eelarve:

Abikõlbulik kulu kokku: 186 093,88 €
Omafinantseering 7157,46
Toetuse summa: 178 936,42
Otsesed personalikulud (õppejõu töötasu, sh kõik Eestis kehtivad tööandja ja töötaja maksud) 161 820,78
15% Ülikooli üldkululõiv (arvutatud otsestelt personalikuludelt) 24 273,10 €

 

Projekti eesmärk ja kirjeldus

Skandinaavia keeled ja kultuurid on mänginud märkimisväärset rolli Eesti kultuuriloos ning avaldanud sügavat mõju kogu Läänemere piirkonnale. Tänaseks on Skandinaavia ettevõtetel Eestiga laialdased ärisidemed, mis tekitab vajaduse kohalike järele, kes oskavad Skandinaavia keeli ja tunnevad selle piirkonna kultuuri.

Tartu Ülikooli maailma keelte ja kultuuride instituudi skandinavistika osakonnas saavad, lisaks rootsi ja taani keeltele, üliõpilased nii pea- kui kõrvalerialana õppida norra keelt ja kirjandust. Norra keelt emakeelena kõnelev õppejõud tõstab nii õppekava kvaliteeti kui ka üliõpilaste motivatsiooni. Üldkeelekursustel saavad osaleda ka teiste erialade üliõpilased, kes soovivad täiendada oma norra keele oskusi. Erinevate koostööpartnerite ja asutuste toel on osakonnal välja kujunenud pikaajaline külalisõppejõudude võõrustamise traditsioon. See on loonud üliõpilastele ainulaadse võimaluse õppida keeli emakeelena kõnelejatelt ja toetanud üliõpilaste huvi  korraldada ja osaleda erinevatel kultuuri- või seltskonnaüritustel.

2014. aasta sügisest kuni 2019. aasta detsembrini ei olnud Tartu Ülikoolis norra keelt emakeelena kõnelevat õppejõudu. Projekti toel õpetab alates 2020. aasta jaanuarist Tartu Ülikoolis norra keelt ja kultuuri Øyvind Rangøy.

Planeeritud tegevused, eesmärgid ja oodatavad tulemused

Lektoraat aitab arendada norra keele ja kirjanduse õppekava. Õppejõud saab teha teadustööd, osaleb seminaride ja konverentside korraldamisel ning õppematerjalide ja didaktika täiendamisel.

Üldeesmärk on parandada õppetöö ja õppekava kvaliteeti, luua uusi koostöövõimalusi ning tutvustada ja populariseerida norra keelt ja kultuuri, seda nii praegustele kui ka tulevastele üliõpilastele.

Projekti tulemused

Eeldatav tudengite arv norra keele ja kirjanduse külalisõppejõu poolt loetud kursustel on 30 üliõpilast semestris. 

Seisuga 31.12.2022 on need tulemusnäitajad kõikidel semestritel saavutatud.

Projekti sihtrühmaks on norra keele ja kultuuri eriala üliõpilased, skandinavistika osakonna teiste erialade üliõpilased, norra keele praktilistel kursustel õppivad üliõpilased, laiem avalikkus (sh potentsiaalsed uued üliõpilased).

Projekti oodatav mõju sihtrühmale: Norra keelt emakeelena kõneleva õppejõu olemasolu tõstab õppekava kvaliteeti ja üliõpilaste motivatsiooni. See omakorda toetab norra keele ja kirjanduse õppekava jätkusuutlikkust.

Võõrkeeleõpetaja magistriõppe infotund

Võõrkeeleõpetaja magistriõppe infotund toimub 13. mail

Instituudi kirjutamislaagrid valiti aasta õppeteoks

Maailma keelte ja kultuuride instituudi kirjutamislaagrid valiti aasta õppeteoks

New Methods for Teaching Nordic Languages

New Methods for Teaching Nordic Languages