Lotmani seminaril esinevad ettekannetega üheksa riigi teadlased

26.–28. veebruarini 2024 toimub Tartu Ülikooli maailma keelte ja kultuuride instituudis traditsiooniline Lotmani seminar, kus esinevad ettekannetega üheksa riigi teadlased.

Seminarina alanud üritusest on saanud aastate jooksul rahvusvaheline konverents, kuid oleme säilitanud selle algse nimetuse, mis kõlab palju lotmanlikumalt kui konverents. Programmis on 27 ettekannet Soome, Šveitsi, Kanada, Itaalia, USA, Inglismaa, Iisraeli, Läti ja Eesti teadlastelt. Seminar toob kokku nii auväärt professorid kui ka noored doktorandid, jätkates nõnda Lotmani traditsiooni.

Ettekannete teemad on mitmekesised: Lotmani pärand, kirjandusteaduse ja keeleteaduse ajalugu, kodulugu, 18.21. sajandi vene kirjanduse ajalugu ja poeetika, aga ka mongoolia mälunarratiivi ja hiina tätoveeringute kultuuri semiootilised aspektid. Seminar ei suru osalejatele peale kindlat teemat. Igaüks saab selgitada, millega ta parasjagu tegeleb, mis annab ülevaate kaasaegse humanitaaria hetkeseisust. 

Juri Lotmani sünniaastapäeval, 28. veebruaril tehakse teatavaks Lotmani semiootika ja vene kirjanduse stipendiumi laureaadid ning antakse üle diplomid. Esitletakse slavistika osakonna viimase aasta väljaandeid: Acta Slavica Estonica XVII ning Roman Leibovi, Tatjana Stepaništševa ja Ljubov Kisseljova monograafiad. 2024. aasta alguses ilmus veel üks raamat  professor Nina Kaukhchishvili (19192010) itaaliakeelse monograafia venekeelne tõlge, mida esitlevad professori õpilased ja kolleegid Itaaliast. 

Seminari programmiga saab tutvuda siin.

Slavistika osakond korraldab Lotmani seminari alates 1995. aastast.

Doktorant teeb laval ettekannet

Kalendrisse kirja: doktorantide kolme minuti loengute konkurss toimub 2. oktoobril

Pre-modern Seminar No 54

Tommy Kuusela "Scandinavian werewolves"
Kadri Voorand

Uueks Tartu Ülikooli vabade kunstide professoriks saab muusik Kadri Voorand