Autor:
Ilze Talberga

Läti filmiõhtud

2024. aasta kevadsemestril näidatakse maailma keelte ja kultuuride instituudis (Lossi 3-328) neljal õhtul Läti filme. Filmiõhtud toimuvad 29. veebruaril, 28. märtsil, 25. aprillil ja 24. mail algusega kell 18.15.


„Purva bridējs”

29. veebruar 2024 kell 18.15

(1966, 81 min, režissöör Leonīds Leimanis)

19. sajandi keskpaik, Alaine mõisa kutsar Edgars armastab pesija tütart Kristīnet, kuid oma temperamentse iseloomu tõttu ei meeldi Kristīne emale. Tallipoiss Sutka ja mõisa ülemteener Vīskrelis püüavad Edgarit meelitada jooma, aga ka tekitada sõprust kõrtsmiku tütre Matildaga. Vahepeal teeb rikas majaperemees Akmentiņš Kristīnele aga abieluettepaneku. Filmitud Rūdolfs Blaumanise novelli „Soos sumaja“, jutustuse „Kättemaks“ ja näidendite „Tuli“ ning „Kadunud poeg“ ainetel.


„Pie bagātas kundzes“

28. märts 2024 kell 18.15

(1969, 92 min, režissöör Leonīds Leimanis)

Riia, 1930ndad. Intelligentne töötu Olģerts Kurmis töötab kärumehena ja teeb koos oma sõbra, kodutu Frīdiga härra Mäejala juures väikeseid juhutöid. Olģerts tunneb vastutust äsja pisivarguse eest vanglast vabanenud Emma Kārkli saatuse ees. Ta saab Mäejala majas teenijana tööd. Aidates oma uutel tuttavatel linnas härra Mäejala partei valimiseelseid plakateid kleepida, arreteeritakse Emma „poliitilise asja“ pärast.


“Ezera sonāte”

25. aprill 2024 kell 18.15

(1976, 84 min, režissöörid Gunārs Cilinskis ja Varis Brasla)

Arst Rūdolfs veedab suve maal, kus ta kohtab õpetajat ja kahe lapse ema Laurat, kelle mees on vanglas. Rūdolfs päästab Laura haige tütre Zaiga, sõbruneb tema poja Mārisega ja armub Laurasse, kuid naist vaevab kohusetunne pere ees.


„Limuzīns Jāņu nakts krāsā“

23. mai 2024 kell 18.15

(1981, 83 min, režissöör Jānis Streičs)

Tädi Mirta on juba üle kaheksakümne. Tema abikaasa on surnud ja pojad hukkusid sõjas. Ta elab üksi ja teeb tööd, kuni jõudu jätkub. Ainsad, kes teda aitavad ja temaga sidet hoiavad, on naabrid – alati on kohal kolhoosi traktorist Jāzeps Gilučs oma suure perega. Ühel päeval aga kõik muutub. Tädi Mirta kätte satub kogemata loosipilet ja nüüd seisab tema kuuris uhke tolle aja auto VAZ-2101. Kuulnud tädi Mirta võidust, kogunevad külla sugulased, kes on rõõmsad tädiga kohtumise üle, tahavad aidata ja oma nime testamenti kirja saada. Tädi Mirta kirjutab testamenti mitu korda ümber, püüdes mõista, kes on suurt pärandit kõige rohkem väärt. Seda kõike saadavad iroonilisus, ahnus, kõikvõimalikud tülid, kahepalgelisus, kavalus ja armastus.

„Bille“

16. veebruar 2023 kell 18.15

(2018, 110 min, režissöör Ināra Kolmane)

Vizma Belševica (1931–2005) teose „Bille“ ainetel loodud koguperefilm on põnev, vaimukas ja lootusrikas lugu ühe inimlapse kasvamisest ja tema suhetest maailmaga 1930. aastate Lätis. Film tuletab meelde tõelisi väärtusi: sallivust, ohverdamist ja vajadust ennast tõestada.

Seitsmeaastane Bille elab maailmas, kus rikastel ja vaestel on eraldi tänavad. Ta on õppinud elama vaesuses ja emaarmastus on tüdrukule keelatud. Bille eest hoolitsevad sugulased, kes tuletavad pidevalt meelde, et ta ei ole taibukas laps ja temast ei kasva terve mõistusega inimest. Billele teeb see haiget ning tüdrukul on soov end tõestada ja alaväärsusest välja murda. Bille tee tema isiksuse kasvamise suunas lookleb läbi Läti ajaloo raske etapi.


Trejādas saules

16. märts 2023 kell 18.15

(2008, 54 min, režissöör Jānis Ozoliņš-Ozols)

Läti identiteet, rahvuslik ühtsus ja eelkõige inimlikkus on peamised väärtused, mille eest Vaira Vīķe-Freiberga seisab. Filmi keskmes on armastus, perekond, lapsed ja naiseks olemine. Vīķe-Freiberga elu on kui karm teekond läbi põgenike rännakute, mitme kontinendi ja riigi, teaduse ja kunsti ning universumi mõistmise. Läti ajaloost, rahvuse saatusest, paljude perede lahkuminekust ja taaskohtumise rõõmust jutustab Vaira Vīķe-Freiberga, Läti Vabariigi president aastatel 1999–2007.


Sapņu komanda 1935

13. aprill 2023 kell 18.15

(2012, 120 min, režissöör Aigars Grauba)

Lätlased tulevad esimeseks Euroopa meistriks korvpallis tänu sellele, et saavutasid 1935. aasta EM-il Šveitsis veenvaid võite. Koondise tee võiduni on raske, kuid isamaaliselt inspireeriv. Spordiametnike uskmatuse ja intriigide vastu astuvad treenerite trots ja ettevõtlikkus, kaasmaalaste annetused ja praktiline abi.


Limuzīns Jāņu nakts krāsā

4. mai 2023 kell 18.15

(1981, 83 min, režissöör Jānis Streičs)

Tädi Mirta on juba üle kaheksakümnene. Tema abikaasa on surnud ja pojad hukkusid sõjas. Ta elab üksi ja teeb tööd seni, kuni jõudu jätkub. Ainsad, kes teda aitavad ja temaga sidet hoiavad, on naabrid – alati on kohal kolhoosi traktorist Jāzeps Gilučs ja tema suur pere. Ühel päeval aga kõik muutub. Tädi Mirta kätte satub kogemata loosipilet ja nüüd seisab tal kuuris uhke tolle aja auto VAZ-2101. Kuulnud tädi Mirta võidust, kogunevad külla sugulased, kes on kõik rõõmsad tädiga kohtumise üle, tahavad aidata ja oma nime testamenti kirja saada. Tädi Mirta kirjutab testamenti mitu korda ümber, püüdes mõista, kes on suurt pärandit kõige rohkem väärt. Seda kõike saadavad iroonilisus, ahnus, kõikvõimalikud tülid, kahepalgelisus, kavalus ja armastus.

KANT

Madis Kõivu "Filosoofipäeva" avalik lugemine

Julia Pajer 09.04

Slavistika osakonna Erasmus+ praktikant teeb ettekande Poola mütoloogiast