Läti filmiõhtud

2023. aasta kevadsemestril näidatakse maailma keelte ja kultuuride instituudis (Lossi 3-415) neljal õhtul Läti filme. Filmiõhtud toimuvad 16. veebruaril, 16. märtsil, 13. aprillil ja 4. mail algusega kell 18.15.

Image

"Bille" 

16. veebruar 2023 kell 18.15

(2018, 110 min, režissöör Ināra Kolmane)

Vizma Belševica (1931–2005) teose „Bille“ ainetel loodud koguperefilm on põnev, vaimukas ja lootusrikas lugu ühe inimlapse kasvamisest ja tema suhetest maailmaga 1930. aastate Lätis. Film tuletab meelde tõelisi väärtusi: sallivust, ohverdamist ja vajadust ennast tõestada.

Seitsmeaastane Bille elab maailmas, kus rikastel ja vaestel on eraldi tänavad. Ta on õppinud elama vaesuses ja emaarmastus on tüdrukule keelatud. Bille eest hoolitsevad sugulased, kes tuletavad pidevalt meelde, et ta ei ole taibukas laps ja temast ei kasva terve mõistusega inimest. Billele teeb see haiget ning tüdrukul on soov end tõestada ja alaväärsusest välja murda. Bille tee tema isiksuse kasvamise suunas lookleb läbi Läti ajaloo raske etapi.


"Trejādas saules"

16. märts 2023 kell 18.15

(2008, 54 min, režissöör Jānis Ozoliņš-Ozols)

Läti identiteet, rahvuslik ühtsus ja eelkõige inimlikkus on peamised väärtused, mille eest Vaira Vīķe-Freiberga seisab. Filmi keskmes on armastus, perekond, lapsed ja naiseks olemine. Vīķe-Freiberga elu on kui karm teekond läbi põgenike rännakute, mitme kontinendi ja riigi, teaduse ja kunsti ning universumi mõistmise. Läti ajaloost, rahvuse saatusest, paljude perede lahkuminekust ja taaskohtumise rõõmust jutustab Vaira Vīķe-Freiberga, Läti Vabariigi president aastatel 1999–2007.


"Sapņu komanda 1935"

13. aprill 2023 kell 18.15

(2012, 120 min, režissöör Aigars Grauba)

Lätlased tulevad esimeseks Euroopa meistriks korvpallis tänu sellele, et saavutasid 1935. aasta EM-il Šveitsis veenvaid võite. Koondise tee võiduni on raske, kuid isamaaliselt inspireeriv. Spordiametnike uskmatuse ja intriigide vastu astuvad treenerite trots ja ettevõtlikkus, kaasmaalaste annetused ja praktiline abi.


"Limuzīns Jāņu nakts krāsā"

4. mai 2023 kell 18.15

(1981, 83 min, režissöör Jānis Streičs)

Tädi Mirta on juba üle kaheksakümnene. Tema abikaasa on surnud ja pojad hukkusid sõjas. Ta elab üksi ja teeb tööd seni, kuni jõudu jätkub. Ainsad, kes teda aitavad ja temaga sidet hoiavad, on naabrid – alati on kohal kolhoosi traktorist Jāzeps Gilučs ja tema suur pere. Ühel päeval aga kõik muutub. Tädi Mirta kätte satub kogemata loosipilet ja nüüd seisab tal kuuris uhke tolle aja auto VAZ-2101. Kuulnud tädi Mirta võidust, kogunevad külla sugulased, kes on kõik rõõmsad tädiga kohtumise üle, tahavad aidata ja oma nime testamenti kirja saada. Tädi Mirta kirjutab testamenti mitu korda ümber, püüdes mõista, kes on suurt pärandit kõige rohkem väärt. Seda kõike saadavad iroonilisus, ahnus, kõikvõimalikud tülid, kahepalgelisus, kavalus ja armastus.

#kultuur

Prantsuse filmiõhtu: "Pierrot le Fou"

31. märtsil kell 18.30 toimub Lossi 3 ruumis 328 prantsuse filoloogide korraldatud kinoõhtu koos vestlusringi ning suupistetega. 
#kultuur
Külalisloeng turbanitest

Külalisloeng türklastest ja turbanipoliitikast

#kultuur
18. sajandi Rootsi näitekirjandus ja selle Eesti juured

Rootsi 18. sajandi näitekirjandusel on Eestiga eriline seos