Högre seminarium - Esbjörn Nyström, Helena Mihkelson

Måndagen (obs dagen!) den 13 maj klockan 18.15 kommer PhD Esbjörn Nyström från Stockholms universitet och doktorand Helena Mihkelson från Tartu universitet att hålla en gemensam presentation över ämnet:

”Seminariet om Tage Aurell

Platsen är Skandinavistikas bibliotek på Ülikooli 17, rum 305.

Esbjörn och Helena har sänt oss en kort presentation av föredraget:

Tage Aurells ”Gamla landsvägen”, publicerad i samlingen Nya berättelser (1949), hör till författarens mest gåtfulla texter. Med sin fragmentariska struktur och sin uppbrutna narration, som tycks motsäga samlingens genrebeteckning, är texten ett mycket avancerat formexperiment, i sin radikalitet unikt i Aurells författarskap. Under seminariet presenteras nya rön dels om textens struktur, berättarteknik och talrika luckor, dels om textens tillkomsthistoria och dess samband med andra av Aurells verk och projekt.

POSTSEMINARIUM

10.-12. maini toimub rahvusvaheline noorte filoloogide konverents

1960. aastate algusest korraldatakse Tartu Ülikooli slavistika osakonnas üliõpilaskonverentse. Teadusfoorumile panid aluse prof. Juri Lotman ja prof. Zara Mints ning järgnenud aastakümnete jooksul muutusid konverentsid unikaalseks teaduskooliks, kus formeerusid mitu põlvkonda maailmakuulsaid slaviste.
Rahvusvaheline Ulmeuuringute Ühingu suur aastakonverents 07.-11.05.2024

Tartu Ülikoolis toimub Rahvusvahelise Ulmeuuringute Ühingu suur aastakonverents

Laps nutiseadmega

Kõne-eelne nutikohtumine võõrkeelega päästab lapse aktsendist