Hispaania keele modaalverb poder eestikeelsetes tõlgetes

Triin Lõbus

Kontrastiivlingvistika uurimisrühma ettekandepäev
13.12.2013

Hispaania keele modaalverbi poder semantika katab van der Auwera ja Plungiani (1998) modaalsete tähenduste kaardil kõik ’võimalikkuse’ väljad (Rabadán 2006, Gómez Torrego 1999). Ettekandes käsitlen poder tähenduste edasiandmist eesti keeles. Uurimismaterjaliks on näited Carlos Ruiz Zafóni romaanist „La sombra del viento“ ja nende vasted eestikeelses tõlkes „Tuule vari“ (tõlkinud Kai Aareleid), samuti poder kasutusjuhud ja nende vasted Euroopa Liidu dokumentides. Ettekande eesmärgiks on tuua välja esmaseid tähelepanekuid, määratlemaks hispaania keele poder ja eesti keele lähedase tähendusega tuumverbide saama ja võima semantika kokkulangevusi ja lahknevusi. Lisaks sellele vaatlen teisi võimalusi, kuidas eestikeelsetes tõlgetes on poder tähendusi edasi antud, ning seda, millisel määral erinevad võimalused eesti keeles joonistuvad välja van der Auwera ja Plungiani modaalsete tähenduste eristuse taustal.

Kirjandus:

• Gómez Torrego, Leonardo 1999. Los verbos auxiliares. Las perífrasis verbales del infinitivo. – Ignacio Bosque, Violeta Demonte (eds.). Gramática descriptiva de la lengua española. Vol. 2, 3323-3389.
  • Rabadán, Rosa 2006. Modality and modal verbs in contrast: Mapping out a translation(ally) relevant approach English-Spanish. Languages in Contrast 6, 2, 261-306.
  • van der Auwera, Johan; Plungian, Vladimir 1998. Modality’s Semantic Map. Linguistic Typology 2, 125–139.
Doktorantuur

Karjäärikonverents „Doktorikraadiga uutesse kõrgustesse!“

Doktorandid humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna talvekoolis 2024

Esmakordselt avatakse vastuvõtt humanitaarteaduste erialadidaktika doktoriõppe kohale

10.-12. maini toimub rahvusvaheline noorte filoloogide konverents

1960. aastate algusest korraldatakse Tartu Ülikooli slavistika osakonnas üliõpilaskonverentse. Teadusfoorumile panid aluse prof. Juri Lotman ja prof. Zara Mints ning järgnenud aastakümnete jooksul muutusid konverentsid unikaalseks teaduskooliks, kus formeerusid mitu põlvkonda maailmakuulsaid slaviste.