Pixabay

Germanistika osakonnas tähistatakse Saksa Kevadet

Tartu Ülikooli germanistika osakonnal on Saksa Kevade puhul varuks mitmeid üritusi ja sündmusi – tudengite Lenzi-etendusest Tartu Jaani kirikus kuni mõnusa kohvijoomiseni germanistika osakonnas.

Üritustesari algas moodsate muinasjuttude projektiga. Praktilise saksa keele kursuse üliõpilased tegid vendade Grimmide muinasjuttudest Kolm keelt", „Lumeeit" ja „Õnneseen Hans" neli kaasaegset lühifilmi: „Die drei Künste“„Die drei Kenntnisse“, „Frau Alma“ ja „Mia im Glück“. Projekti juhtis saksa keele ja kirjanduse külalislektor Marie-Luise Meier ja seda toetas DAAD.

16. aprillil, 23. aprillil ja 8. mail kell 19.00 etendatakse Tartu Jaani kiriku tornis teatrilavastust „Lenz“, kus luubi alla võetakse Tartust pärit saksa kirjanik Jacob Michael Reinhold Lenz, kes oli tunnistajaks saksa kirjanduselu värvikirevale tormlemisele ja tunglemisele. Goethe kaasaegse ning sõbrana jäi ta alati oma mõttekaaslase varju. Kuid kas Liivimaalt Tartust tulnud Lenz soovis võimatut, kui võttis ette tee Goethe kõrvale maailma kirjanduse tippu? Lavastuses luuakse kujutluspilte kirjamees Lenzi elust, loomest ja sõprusest Goethega. Laval on Tartu Ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna üliõpilased Konrad Valk, Catlyn Rebas, Paap Nõmm, Killu Issak ja Robert Lackmann. Juhendaja on Mihkel Kohava. Alusmaterjalina kasutati J.M.R. Lenzi Goethele pühendatud satiirilist näidendit „Pandaemonium Germanikum” (1775, tlk Jaan Undusk), Vahur Abramsi kirjutatud J.M.R. Lenzi elulugu „Tähtede kohal on teistsugune filosoofia” (2003) ning noppeid J.M.R. Lenzi teistest teostest. Lavastust toetab DAAD ja sissepääs on tasuta.

24. aprillil kell 10.30–12.00 kutsuvad germanistika osakonna töötajad hubasele ja täiesti mitteametlikule koosviibimisele mõnusalt aega veetma. Pakutakse kohvi ja kooki ning saab tutvuda osakonna töötajate ja tegemistega. Üritus on saksakeelne ning toimub Lossi 3-313. Huvilistel palutakse eelnevalt Doodle’is registreeruda.

27. aprillil kell 12.00–13.30 teeb Axel Jagau ettekande Saksamaal elavast slaavi vähemusrahvast sorbidest, nende kultuurist ja ajaloost. Sorbide keel kuulub lääneslaavi keelte rühma ning on seega tšehhi ja poola keele lähedane sugulaskeel. See jaguneb kaheks põhimurdeks, kusjuures mõlemal keelevormil on Saksamaal ametlik vähemuskeele staatus. Üritus toimub Lossi 3-227.

10. mail kell 17.00–18.30 toimub Tartu Linnaraamatukogus Saksa kirjaniku Jenny Erpenbecki autoriõhtu. Eesti keeles on ilmunud Jenny Erpenbecki jutukogu „Vana laps“ (Pegasus, 2009, tlk Sigrid Reili) ja romaan „Viimsepäeva õhtu“ (Gallus, 2021, tlk Terje Loogus). Külalisega vestleb Tartu Ülikooli saksa keele õppejõud Hella Liira. Vestlus toimub saksa keeles, sünkroontõlge eesti keelde.

Iga-aastase Saksa Kevade eesmärk on tutvustada Saksamaad kogu selle mitmekesisuses ning tugevdada Eesti ja Saksamaa vahelist koostööd. 2023. aastal on üritustesarja partnerliidumaaks Saksimaa. Kogu programmiga saab tutvuda Saksa Kevade kodulehel.

Rootsi keele tudengid Soomes

Rootsi keele kursuse tudengid käisid Soomes õppereisil

Noorte filoloogide konverents

10.-12. maini toimub rahvusvaheline noorte filoloogide konverents