Autor:
Kristel Pallasma

Café Norden

Peale väikest puhkust jätkub kohvikukohtumiste sari Café Norden. Kohtumised toimuvad erinevates Tartu kohvikutes ja muudes paikades, kuhu kutsutakse osalema Põhjamaade keeltest ja kultuurist huvitatud õppureid, linnarahvast ja teisi huvilisi, et kuulata ja vestelda Põhjala ajaloo, ühiskonna, kultuuri, väärtuste ning traditsioonide teemadel. Café Nordeni kokkusaamisi korraldab Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis.

Põhjamaade palverännuõhtu: Püha Olavi pälverännutee Trondheimi

3. juuni kell 17.00
Kultuuriklubi Salong

Külalised on Veronika Kivisilla ja Yngve Rosenblad, kes käisid 2023. aasta juulis jalgsi pea 400-kilomeetrisel pälverännuteekonnal, mis algas Valldalist ja lõppes Trondheimis. Nad tegid märkmeid ja pilte ja on suurepärased jutuvestjad. Ürituse käigus tutvumegi Norraga palveränduri perspektiivist. Üritust modereerib Øyvind Rangøy. Pakutakse kohvi ja teed.

Norra rahvuspüha tähistamine

15.05.2024 kl 16.15
Tartu Ülikooli maailma keelte ja kultuuride instituut (Lossi 3-328)

  Üritus Facebookis

Üritus toimub koostöös Norra saatkonnaga Eestis ja on osa Skandinaavia nädalast.


Volbripäeva traditsioonid Põhjamaades

29.04.2024 kell 17.00
Soome Instituut

  Üritus Facebookis

Café Norden kutsub 25. aprillil juba järgmisele kohtumisõhtule, mis on pühendatud Põhjamaade volbripäeva kommetele. 19. sajandil oli volbripäev eestirootslastel tuntud kui nõidade liikumisaeg, see traditsioon on püsinud mitmetes maades kuni tänaseni. Kindlasti tehakse mai alguses tuld. Maipühad on tavapäraselt ka koristus- ja aiatööde aeg ning mitmel pool maailmas tähistatakse 1. maid töörahva pühana, mille juurde kuulub maiparaad. 

Tartus seondub volbripäev eelkõige üliõpilastega, eriti korporantidega, kes pesevad akadeemiliste isikute kujude päid, liiguvad rongkäiguga lauldes läbi linna, avavad oma korporatsioonihooned külalistele. Ent millised on volbri traditsioonid Põhjamaades? Tutvume Soome üliõpilaskommetega, Rootsi Valborgi traditsioonide ja lauludega, Taani töörahvapüha kommete ja Norra traditsioonidega. Saame teada, mida tähendavad endast Soomes päevakohased sõnad vappumunkki ja sima. Valmistame vappumütse ja laulame.

Kohtumisõhtu korraldajad on Soome Instituut Tartus, Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis, Tartu Ülikooli Skandinavistika osakond.


Põhjamaade päeva tähistamine

25.03.2024 kell 18.00
Kultuuriklubi Salong

  Üritus Facebookis

Fookuses on Põhjamaade keeled, mida tutvustavad tunnustatud tõlkijad Sigrid Tooming (norra keel), Brita Kaasik (taani keel), Kadi-Riin Haasma (rootsi keel) ja Sirje Olesk (soome keel). Vestleme keelte ja kultuuride eripärast ja kontaktidest ning nende osast Põhjamaisuse mosaiigis. Vestlust juhib Tartu Ülikooli norra keele külalislektor Øyvind Rangøy. Üritus on tasuta ning toimub 25. märtsil kell 18.00–20.00, kuid sellele järgnev Martti Mäkkelä kontsert on piletiga. Üritus toimub Põhjamaade ministrite nõukogu Eesti esinduse, Tartu Ülikooli skandinavistika osakonna ning Eesti Kirjanike Liidu koostöös. 


Skandinavistika vilistlane Mart Kuldkepp esitleb oma äsja ilmunud raamatut „Põhjamaine Eesti“

07.03.2024 kell 16.00
Tartu Linnaraamatukogu

  Üritus Facebookis

Mart Kuldkepp on skandinavist ja ajaloolane, omandanud doktorikraadi Tartu Ülikoolis ning töötab Eesti ja Põhjamaade ajaloo korralise professorina Londoni Ülikooli Kolledžis. Tema teos annab põhjaliku ülevaate Eesti põhjamaise identiteedi lätetest ja paikapidavusest läbi mitme sajandi.

Kohtumisel arutleti, kas Eesti on osa Põhjamaadest, mis üleüldse on põhjamaine identiteet, kas see on aja jooksul muutunud, milline on selle seos Eesti enesemääratlusega aegade jooksul. Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse direktor Maria Gratschew mainis sündmuse sissejuhatavas osas, et riikidel võib olla mitu identiteeti. Raamatu autor jõudis järeldusele, et Põhjamaade identiteedi küsimus on kindlasti huvitav ja emotsionaalne teema edasisteks mõteteks ja aruteludeks, kuid selle osakaal on nüüd, kui Balti riigid on osa EList ja NATOst, veidi langenud, ning Euroopal seisavad ees uued väljakutsed ja identiteediküsimused.

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!