Betti Alveri kirjanduspreemia võitis norralane

Foto: Kristjan Teedemaa (Tartu Postimees)

Parima ilukirjandusliku debüüdi tegijale antava Betti Alveri kirjanduspreemia žürii kuulutas tava järgi täna, kirjaniku sünniaastapäeval Tartu kirjandusmajas välja tänavuse auhinna saaja. Selleks osutus norralane Øyvind Rangøy, kelle luulekogu «Sisikond» andis välja kirjastus Vihmakass ja Kakerdaja.

Norralane Øyvind Rangøy rääkis, et sisikond oli esimene eestikeelne sõna, mille ta teada sai, sest ta töötas samal ajal Norras kalafirmas ja rookis kalu. Ta on elanud ka Tartus, kui ta siin ülikoolis õppis, aga Eestis on tema kodulinn praegu Põltsamaa.

«Viimasel kümnel aastal olen elanud põhiliselt Norras ja seal olnud kalatööstuse kvaliteedijuht, Eesti kodus Põltsamaal olen olnud vahepeal nii palju kui võimalik. Uue aasta algusest tulen Tartu ülikooli norra keele lektoriks,» ütles ta.

Mida tähendab nimi Øyvind Rangøy (hääldada: öivin rangöi) norra keeles? Eesnimi tähendab saaretuult ja perekonnanimi on ühtlasi ühe saare nimi. «Nii et ma olen mõlemast otsast saar,» ütles ta.

Jätka lugemist Tartu Postimehes

Heidi Viktoria Toming

Näitus „Põhjamaade maastikud“

Hourglass

Millised on kuuenda väljasuremislaine tahud?

Kadri Voorand

Uueks Tartu Ülikooli vabade kunstide professoriks saab muusik Kadri Voorand