Skandinaavia keelte ja kultuuride õppekava üliõpilased käisid oktoobri alguses õppereisil Norra läänerannikul. Reisil osales 14 norra keele ja kirjanduse eriala tudengit, kes kirjutasid kogetust kokkuvõtte.
Kuna Norra on maa, kus on väga palju erinevaid dialekte, oli reisi üheks eesmärgiks tutvuda erinevate norra dialektidega. Lisaks tutvusime lähemalt norra kirjakeelte arenguga. Norras on nimelt kaks ametlikku keelt: bokmål ehk raamatukeel ja nynorsk ehk uusnorra keel. Meiega olid kaasas norra keele ja kirjanduse külalislektor Øyvind Rangøy ja norra keele õpetaja Antonina Kostina.
Reis algas Bergenis. Esimesel päeval külastasime Bergeni Ülikooli – käisime norra keele tunnis, vahetasime muljeid sealsete välisüliõpilastega ja tutvusime magistriõppe võimalustega. Ülikooli külastuselt suundusime mägiraudteed mööda mäe otsa, kust avanesid Bergeni linnale hingematvad vaated. Teisel päeval käisime Bergeni katedraalikoolis Eestist rääkimas, millele järgnes pikk sõit Ørstasse.
Pika ja maalilise teekonna jooksul nautisime imelisi vaateid Norra fjordidele ja mägedele. Tegime mitmeid peatusi, et jalgu sirutada ja hommikul kaasa tehtud võileibu süüa. Reisile lisas vaheldust praamiga fjordide ületamine. Üldiselt läks sõit sujuvalt: mängisime sõnamänge, tegime palju pilte meile nii teistsugusest loodusest ja kuulasime muusikat eesti, inglise ning norra keeles.
Ørstasse jõudsime päris hilja õhtul. Järgmisel hommikul ärkasime vara, et külastada Ivar Aaseni keskust. Ivar Aasen on uusnorra kirjakeele looja. Vaatasime temast kõnvelevat filmi ja käisime giidiga muuseumis ringkäigul. Ivar Aaseni filmi, millele järgnes giidiga ringkäik muuseumile. Seejärel jätkasime sõitu Rangøyale. Tegime peatuse Innfjordenis, kus sõime lõunat ja külastasime Øyvindi onu, kes rääkis meile oma dialektist ja Øyvind meenutas lapsepõlveseiklusi. Peatusime ka väikeses linnakeses nimega Åndalsnesis, kus saime köisraudteega mäe otsa sõita. Sealsed vaated olid meie kõigi jaoks uskumatult kaunid. Kolmapäeva õhtuks jõudsime Øyvindi koju Rangøyale.
Rangøya on armas väike saar, mis asub Atlanterhavsveieni lähedal Averøy kommuunis. Kohale jõudes pakkus Øyvindi ema meile imemaitsvat tomatisuppi, mille järel kõik magama suundusid. Järgnevatel päevadel käisime ujumas, kalal, jalutamas ning tegime filmiõhtuid. Reedel pidasime Averøya kultuurimajas Eestit õhtut, kus kogu meie reisiseltskond esitas väga hubases õhkkonnas lugusid oma lapsepõlvest. Õhtu eesmärk oli norralastele Eestit tutvustada. Kuigi kohalikke meie üritusele väga palju ei kogunenud, oli siiski emotsiooniderohke õhtu.
Eelviimasel päeval jätsime Rangøyaga hüvasti ning liikusime Trondheimi poole. Seal külastasime Nidarosi toomkirikut, mis olevat ehitatud kuningas Olav II Haraldsoni hauale. Peale seda saime linna peal ringi jalutada, kuid kuna oli pühapäev, siis enamik poode olid kinni ja tänavad inimestest tühjad. Õhtul võõrustas meid oma armsas kodus sooja joogi ja õunakoogiga tõlk Hedda Vormeland.
Viimasel päeval läksime Trondheimi Ülikooli, kus tutvusime foneetikalaboriga ja seal tegutsevate teadlastega. Saime teada, kuidas nad oma uuringuid läbi viivad ja mis on nende praegused eesmärgid. Pidasime maha mõnusa vestluse keelte õppimisest ja eri keelte häälikusüsteemide erinevustest. Samuti külastasime seda ülikooli osa, kus töötavad doktorandid ja vaatasime, kuidas nende kabinetid välja näevad (päris hubased).
Reisi jooksul oli väga palju meeldejäävaid ja toredaid hetki, kuid vaade Norra mägisele ja sügisesele loodusele oli kindlasti parim osa pikkadest autosõitudest. Kohalike kõne kuulmine ja nendega vestlemine andis juurde kogemusi ning suurendas veel rohkem huvi Norra ja selle inimeste vastu.