Autor:
Andres Tennus

Valerii Otiakovskii kaitseb doktoritööd „Микроистория сообщества формалистов: Кабинет современной литературы при ГИИИ (1927-1930)“

13. septembril kell 12.15 kaitseb Valerii Otiakovskii doktoritööd „Микроистория сообщества формалистов: Кабинет современной литературы при ГИИИ (1927-1930)“ („Formalistide ühenduse mikroajalugu: Kaasaegse Kirjanduse Kabinet (1927–1930)“).

Juhendaja:
kaasprofessor Roman Leibov, Tartu Ülikool)

Oponendid:
professor Andrei Zorin, Oxfordi Ülikooli New College
professor Igor Pilshchikov, Tallinna Ülikool

Kokkuvõte
Doktoritöö on pühendatud ühele lokaalsele teemale formalismi ajaloost: Riikliku Kunstide Ajaloo Instituudi Kaasaegse Kirjanduse Kabineti tegevusele. See asutati 1927. aastal, kui formalistide institutsionaalsed võimalused olid haripunktis, ja eksisteeris kuni instituudi lüüasaamiseni 1930. aastal. Kabineti ilmumist seostatakse Juri Tõnjanovi ja Boriss Eihenbaumi katsega korraldada Leningradis aktuaalse proosa ja luule uurimise keskus – Kaasaegse Kirjanduse Komitee. Komitee tegevuse raames toimusid kohtumised kirjanikega, arutati uudisteoseid ja töötati välja teoreetilisi paradigmasid, mis võiksid seda materjali ajaloolisest ja kirjanduslikust vaatenurgast lahti mõtestada. Järk-järgult moodustus aktuaalse kirjanduse arhiiv, mis kasvas kiiresti ja kujunes iseseisvaks institutsiooniks, Kaasaegse Kirjanduse Kabinetiks. Kabinett saavutas kiiresti iseseisvuse ning selle töötajad, filoloog Konstantin Šimkevitš ja kriitik, instituudi üliõpilane Juri Pertsovitš, alustasid aktiivset kogumis- ja uurimistegevust, mille eesmärk oli moodustada materjalide korpus vene modernismi ajaloost, alates sümbolist Dmitri Merežkovskist ja lõpetades avangardist Aleksandr Vvedenskiga. Selle institutsiooni tööd vaadeldakse korraga mitmel tasandil – läbi institutsionaalse optika, stalinismi sotsiaalse ajaloo kontekstis ja läbi teooria ajaloo prisma, mis võimaldab tuvastada asutuse positsiooni 1920. aastate teaduses, hariduses ja kirjanduses.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!