Erasmus+ projekt “Valgustusajastu teabevahendus”

Tartu Ülikooli maailmakirjanduse ja saksa filoloogia õppejõud koostöös kolleegidega Potsdami, Läti ja Bordeaux Montaigne’i ülikoolidest osalesid edukalt Erasmus+ strateegilise partnerluse taotlusvoorus ja teevad nüüd ülikoolide vahelist koostööd nii õppe- kui ka teadustöös. Programm toetab nelja maa humanitaarteadlaste interdistsiplinaarset teadusprojekti ja sellega seotud ühiselt korraldatud õppetööd, samuti projektiga seotud õppejõudude ja üliõpilaste mobiilsust.

Teema on seotud 18. sajandi uurimisega ja kannab pealkirja „Valgustusajastu teabevahendus“ („Medienpraktiken der Aufklärung“). Valgustusajastus on tänapäevase infoühiskonna juured. Just sel ajal kujunes välja meediamaastik ehk avalikkus selles tähenduses, nagu seda tänagi tunneme. Nelja maa filoloogid, ajaloolased, kirjandusteadlased, teoloogid ja riigiteadlased uurivad, millised uued teadmise vahendamise viisid ning sotsiaalse suhtluse vormid valgustusajastul tekkisid, kuidas nad arenesid ja kandusid edasi, kujunedes tänapäeval uue meedia võimaldatud suhtlusvõrgustikeks. Projekti nelja partnerülikooli asukohad tähistavad Euroopa valgustuse levimise kulgu algusega Prantsusmaalt Saksamaa kaudu Eestisse ja Lätti. Millise värvi lisab Balti valgustus Euroopa üldisse valgustuspilti? Millised on Balti valgustuse meedialased praktikad?

Projekti olulisemad osad on nelja ülikooli vaheline üliõpilaste ja õppejõudude vahetus (alates 2017. aasta kevadest), Riias ja Tartus toimuv suvekool (august-september 2017), näituse korraldamine Riia Rahvusraamatukogus 2018. aasta kevadel, rahvusvaheline suvekool Potsdamis 2018. aastal ja programmi kokkuvõttev konverents 2019. aasta suvel Bordeaux´s. Nende käigus valmivad ühised õppeelemendid (MOOCid, moodul).

Suurt rõhku pannakse akadeemilise teadmise rakendusele ülikoolist väljaspool. Seetõttu on kaasatud ka ülikoolide välised partnerid, nagu arhiivid, raamatukogud ja kirjastused, mis ootavad projektis osalevaid tudengeid praktikale. Nii on võimalik teha praktikat Berliinis väga maineka akadeemilise De Gruyteri kirjastuse juures, Potsdami muuseumis, moodsas Läti Rahvusraamatukogus, Berliini Riigiraamatukogus või mujal.

Tartu Ülikooli humanitaarerialade bakalaureuse-, magistri- või doktoriõppe tudengitel on võimalus Saksa-Eesti-Prantsuse-Läti ühisprojektis osaleda mitmel viisil: näiteks osaleda Riia-Tartu suvekoolis 2017. aasta septembris, võtta osa Potsdami, Riia ja Bordeaux külalisõppejõudude seminaridest, minna vahetusüliõpilaseks ühte osalevatest ülikoolidest või hoopis sooritada praktika Bordeaux´s, Berliinis, Potsdamis või Riias. Võimalus on tutvuda nende maade üliõpilastega ja õppejõududega, saada inspiratsiooni oma uurimisprojekti alustamiseks või arendada seda edasi, leida endale pädev (kaas-)juhendaja. Osalust projektis arvestatakse õppetöö osana.

Tartus on projekti juhid Liina Lukas (maailmakirjandus) ja Silke Pasewalck (germanistika), osalevad ka Eva Piirimäe (poliitiline teooria), Reet Bender (germanistika), Peeter Tinits (Eesti Digitaalhumanitaaria Selts), suvekooli korraldavad doktorandid Tiina-Erika Friedenthal (teoloogia) ja Kadi Kähär-Peterson (ajalugu), veebiplatvormi ja kodulehekülge koostab Liina Uudelt (germanistika). Projekti lingua franca on saksa keel.

 

Küsimuste korral projekti tegevuses osalemise kohta palume pöörduda Liina Lukase (liina.lukas@ut.ee) või Silke Pasewalcki (silke.pasewalck@ut.ee) poole.