Domus Dorpatensis tegi väärtusliku panuse germanistika osakonna baltisaksa kirjanduse kogusse

Uue semestri alguse eel jõudis maailma keelte ja kultuuride kolledži raamatukokku kingitus sihtasutuselt Domus Dorpatensis. Nimelt sai märkimisväärse täienduse germanistika osakonna baltica kogu.

Domus Dorpatensise asutajad olid suuresti baltisaksa taustaga. Üks neist, Nils Hollberg (1924-2018), oli Eesti taasiseseisvumise järel oma sünnimaa aktiivne abistaja, muuhulgas üks Jaani kiriku taastamise algatajatest ja Kivisilla Fondi liige. Tema vahendusel sai aastatel 1995-2002 tervelt 80 Tartu Ülikooli tudengit stipendiumi Saksamaa külastamiseks. Hollbergi teeneid tunnustasid Eesti riik ja Tartu linn Eesti Punase Risti IV klassi teenetemärgi ja Tartu medaliga. Domus Dorpatensise raamatukogule pandi selle asutamise järel alus samuti Nils Hollbergi vahendusel - Tartusse jõudis perekond Haeusslerite kodune raamatukogu. Ernst August Haeussler oli doktorikraadiga insener ja leidur, sündinud 1913 Vastseliinas metsaülema pojana. Helga Haeussler ning tema õde Tamara Drewing, kelle raamatuid samuti Tartusse jõudis, olid aga Lorupi klaasitehaste tehnilise direktori Konrad Drewingi tütred.

Nimetatud raamatukogu baltisaksa osa jõudis nüüd kolledži raamatukokku. Tegu on väga soliidse ja esindusliku koguga, esindades laialdaste kultuurihuvidega baltisaksa perekonna sõjajärgsete kümnendite jooksul kujunenud kodust raamatukogu. Nii kujutab see endast ühelt poolt tüüpilist teise maailmasõja järgset kodust raamatukogu - need raamatud olid olemas enamikes oma Baltikumi tausta väärtustavates baltisaksa perekondades Läänes. Teisalt seisnebki selle kogu väärtus just selle tüüpilisuses, just selles mõttes, et seal on esindatud läbilõige baltisaksa kirjastuste ja/või autorite poolt välja antud teostest. Kogusse kuuluvad ilukirjanduse kõrval ka arvukad memuaar- ja ajalooteosed, varasemate trükiste faksiimileväljaanded, koolide ja üliõpilaskorporatsioonide koguteosed. Kõik see jõuab tänu meie raamatukogu avariiulisüsteemile ka ülevaatlikult lugejate silme alla.

Täname väga sihtasutust Domus Dorpatensis selle väärtusliku kogu eest ja loodame, et need raamatud leiavad meie juures rohket kasutamist.

Lisainfo:
Reet Bender, Tartu Ülikooli saksa keele ja kultuuri kaasprofessor ja germanistika osakonna juhataja, reet.bender@ut.ee