Autor:
Marcin Raiman

Poola keele kursuse tudengid tutvusid Lätiga

Intensiivse ja peamiselt poola keeles toimunud külastuse eesmärk oli võrrelda keeleõppe praktikaid ja motivatsioone erinevates poola keele õpet pakkuvates õppeasutustes, keskkondades ja kultuurides.

10.–11. maini toimunud õppereisil külastasid poola keele edasijõudnute kursuse üliõpilased Lätis asuvat Rezekne kooli, kus poola keel võõrkeelena on õppekavas alates esimesest klassist. Tartu üliõpilased sõitsid Rezeknesse poola keele külalislektori Marcin Raimani eestvedamisel. Neid võttis vastu Iwona Stępień, kes on õpetanud Rezekne koolis poola keelt kaks aastat. Tartlased (rahvuselt eesti, ukraina ning saksa päritolu) veetsid Rezekne linnas reede ja laupäeva. Selle aja jooksul kohtusid ja vestlesid nad 6. ja 8. klassi õpilastega, külastasid kooli muuseumi ning tutvusid kooli sööklas kohaliku söögikultuuriga. 

Lisaks korraldas vastuvõtja külalistele ekskursiooni sünagoogi, mis on ühtlasi linna vanim puumaja, ja Läti suurimasse katoliku kirikusse, mis paiknes keset linna. Tutvumisretk andis tunnistust Rezekne linna mitmekultuurilisest ajaloost ja tänapäevast. Rezekne asub Läti idaosas Latgale piirkonnas, kus vanasti andsid haridust just katoliiklikud koolid, milles kuni 19. sajandi keskpaigani õpetati poola või ladina keeles. Seega on poolakeelsel haridusel selles piirkonnas pikk ajalugu ja Rezekne kool jätkab tänapäeval seda traditsiooni. Tagasiteel külastasid tudengid poola ajaloolase Gustaw von Manteuffeli hauaplatsi Dricanis. Von Manteuffeli algatusel toimus 19. sajandil kohalik ärkamisliikumine ning ilmus latgalikeelset kirjandust. 

Õppereis on seotud NAWA projektiga ja seda rahastas Poola Vabariik. Reisist kirjutas kokkuvõtte Liisi Laineste.

Enlighti kursus Baskimaal

Tõlketeadlased osalesid Baskimaal kultuure ühendaval kursusel

Pre-modern Seminar No 55

Frederik Wallenstein „Cultural memory in oral tradition and Icelandic sagas“
Läti ja eesti keele õppijad kohtusid Tartus

Läti ja eesti keele õppijad kohtusid Tartus