Lotmani seminar 2020

28.02.-1.03.2020 toimub Tartu Ülikoolis iga-aastane rahvusvaheline Lotmani seminar, millega humanitaarvaldkonna slavistika osakond ja vene kirjanduse õppetool tähistavad oma õpetaja, maailmakuulsa teadlase prof Juri Lotmani sünniaastapäeva. Esinema tulevad teadlased Jeruusalemmast ja Mainzist, Helsingist ja Kiievist, Lausanne’st ja Moskvast, Nižni-Novgorodist ja Sankt-Peterburist, Tallinnast ja Tartust. Kavas on 26 ettekannet, veel üks ettekanne jäi kahjuks ära, sest tuntud Puškini uurija David Bethea USAst pidi haiguse tõttu esinemisest ära ütlema.

Käsitletavate teemade ring on väga mitmekülgne ja laiahaardeline, nagu seda on prof Juri Lotmani pärand. Interdistsiplinaarne lähenemine iseloomustab kõiki ettekandeid, olgu need kirjandus- või keeleteadlastelt, semiootikutelt, ajaloolastelt, folkloristidelt või klassikalistelt filoloogidelt. Esimene istung on pühendatud Lotmani eluloo ja pärandi uurimisele (T. Kuzovkina ja P. Toropi ettekanded) ning veel üks tõlkeloolistele teemadele, mis on välja kasvanud  maailma keelte ja kultuuride kolledži IUT projektist „Tõlkeideoloogia ja ideoloogia tõlkimine“. Selle istungi korraldab ja juhatab teemajuht Lea Pild; esinevad projekti põhitäitja T. Stepaništševa, T. Huttunen Helsingist ning J. Velmezova Lausanne’st, kes räägib Jaan Kaplinski tõlgetest.

Mitu ettekannet on pühendatud teksti poeetikale: Puškini (G. Vilinbahov, R. Leibov, S. Zenkin), Nekrassovi (A. Fedotov - P. Uspenski), A.K. Tolstoi (L. Pild), B. Pasternaki (M. Gelfond, K. Polivanov), Tsvetajeva (M. Borovikova, R. Voitehhovitš), Nabokovi (M. Lotman), Samoilovi (A. Nemzer), modernistliku naisluule (G. Obatnin) tekstide põhjal. Humanitaarvaldkonna dekaan Anti Selart pakkus väga põnevat teemat – „Miks venelased sellised on? Tõu argumendid 20. sajandi esimese poole ajalookirjutuses“. Ü. Valk räägib üleloomulike kohtumiste kogemusjutustustest, N. Zlõdneva visuaalsemiootikast,  L. Kisseljova koos oma doktorandi K. Novaševskajaga analüüsivad A.W. Schlegeli retseptsiooni vene teatrikriitikas, antiiktragöödiast räägib J. Päll, I. Bulkina ja E. Ljamina - kirjanike biograafilistest müütidest. L. Naiditš - A. Pavlova ettekanne on pühendatud  atributiivsete konstruktsioonide semantikale ning D. Magomedova vaatleb Ibseni ja Dostojevski retseptsiooni 20.saj alguse vene kriitikas.
Seminari alguses tutvustatakse vene kirjanduse õppetooli 2019.a väljaandeid – „Puškini kogumikku“, mis ilmus Tartus,  ja T. Kibirovi poeemi kommenteeritud väljaannet, mis avaldati Moskvas.

Seminari töökeelteks on inglise ja vene keel. Lotmani seminari iseloomustab avatud ja heatahtlik õhkkond. Üritusele on teretulnud kõik huvilised.

Seminari läbiviimist toetasid Tartu Linnavalitsus ning humanitaarteaduste ja kunstide valdkond.

Täiendav info
Ljubov Kisseljova, seminari peakorraldaja
58414325 ljubov.kisseljova [ät] ut.ee