Pixabay

Vanapõhja saagad räägivad Eestist kui hiidude ja koletiste kodust

Augusti esimeses pooles koondusid nimekad viikingiaega uurivad teadlased Helsingis ja Tallinnas toimunud saagakonverentsile „Sagas and the Circum-Baltic Arena“ („Läänemere-äärsed saagad), et arutleda vanapõhja saagades kirjutatu üle Läänemere-äärsete piirkondade perspektiivist.

Tartu Ülikooli skandinavistika professor Daniel Sävborgi sõnul oli Eesti viikingite maailmakaardil kindlasti olemas ja seetõttu mainitakse piirkonda ka mitmes vanapõhja saagas. Kuigi siinne kultuur ja kombestik võisid osaliselt sarnaneda toonases Skandinaavias levinule, oli Eesti siiski piisavalt eksootiline paik, et kujutada seda hiidude ja koletiste koduna. Kuigi saagad annavad edasi pärimust, mitte ajaloolisi fakte, saab nendes leiduvast infost koos keeleteadlaste ja arheoloogide leidudega teha üsna tõenäolisi järeldusi viikingiaegse ühiskonna kohta.

Loe professor Sävborgi täispikka intervjuud ajakirjast Imeline Teadus

Rahvusvaheline Ulmeuuringute Ühingu suur aastakonverents 07.-11.05.2024

Tartu Ülikoolis toimub Rahvusvahelise Ulmeuuringute Ühingu suur aastakonverents

Laps nutiseadmega