Tudengite õppereisi tulemusena valmib lasteraamatu käsikiri

TÜ klassikalise filoloogia eriala bakalaureuse-, magistri- ja doktoriõppe üliõpilaste traditsiooniline kevadkool "Antiikaja kirjandus lastest ja lastele" viis tudengid sel korral Itaaliasse.

13.-20. aprillini külastastati Napolit ning selle lähiümbrusse jääva antiikse Kampaania maakonna olulisemaid antiikseid paiku (Napoli, Herculaneum, Pompei, Oplontis, Boscoreale, Stabiae, Velia, Paestum, Cumae ja Capua). On hästi teada, et just tänu Vesuuvi purskele on Napoli ümbruse linnadest säilinud antiikse olmega seotud esemeid ja kunstiteoseid tunduvalt rohkem kui antiikmaailma muudest piirkondadest. Need on nimetatud linnade muuseumides ja arheoloogilistes parkides väga hästi eksponeeritud ja võimaldavad suurepärast täiendust ja võrdlusmaterjali antiikkirjanduses leiduvale materjalile.

Arvestades praegust laste- ja noortekultuuri aastat, oli kevadkooli eeltööks antiikkirjanduse äärealale jääva tekstide rühma, lastele ja laste kohta kirjutatud teoste ja katkendite kaardistamine, misjärel tutvuti nende tekstide eesmärgi ja funktsiooniga ajastu kirjanduspildis. Kevadkoolis osalejate ülesanne oli valida praktilise tööna välja kokku kuni 25 luule- ja proosateksti või katkendit ning valmistada neist lühikommentaariga tõlked eesti keelde.

Klassikalise filoloogia professori Kristi Viidingu ning TÜ kunstimuuseumi juhataja Jaanika Andersoni juhendamisel pandi kevadkoolis kuue päeva jooksul loetud ja ettevalmistatud tekstidest ning kohapeal pildistatavatest fotodest ja videolõikudest kokku eestikeelse lasteraamatu käsikiri, mis aitab teadvustada antiikkirjandusest tuntud, kuid eesti lugejatele (sh lastele) täiesti tundmatu kirjandusvaldkonna kaudu antiikkultuuri, -kunsti ja -kirjanduse elulähedust ja teemaderikkust. Samuti valmistati ette töölehed ja videolõigud antiikaja laste elu teemaliseks muuseumitunniks TÜ kunstimuuseumis. Kevadkooli järel leiab aset materjali toimetamine ja lõplik kujundamine Tartus. Kevadkooli toetas Tartu Ülikooli humanitaaria ja kunstide valdkonna dekaan.

Varem toimunud õppereisidega saad tutvuda osakonna kodulehel.