Teadlaste Öö 26. septembril 2014: klassikalise filoloogia üliõpilased osalesid töötubadega

Mens sana in corpore sano / Terves kehas terve vaim – antiikaja tarkus, mis pole tänapäevalgi vananenud

Teadlaste ÖÖ ettevalmistamisel ja korraldamisel Tartu Ülikooli kunstimuuseumis osalesid sel aastal 26. septembril lisaks kunstimuuseumi töötajatele ka klassikalise filoloogia osakonna üliõpilased. Ühisprojekti eesmärk on tutvustada külastajaile mõningaid antiikseid terviseideaale ja tervenemispraktikaid, väärtustada tervislikku toitumist ning tervisesporti. Klassikalise filoloogia üliõpilased omandavad praktika käigus muuseumipedagoogika põhimõtteid ja teadusala populariseerimise aluseid.

Üliõpilased olid haaratud kogu õhtu jooksul toimuvatesse tegevustesse teemalaudades. Külastajatele tutvustati teemasid, mis on seotud tervise ja tervisliku eluviisiga antiikajal. Koos otsiti sarnasusi ning erinevusi võrreldes tänapäevase meditsiiniga.

Valik õhtu jooksul käsitletavatest teemadest ja toimuvatest töötubadest:

  • Antiiksed tervenemispraktikad: inkubatsioon Asklepiose templis,  tervenemist vajavate ihuliikmete voolimine ja ohverdamine jumalaile;
  • Hambahoolduspõhimõtted antiikajal, antiikse hambapasta segamine;
  • Mis on tänapäeval hambapasta sees? (Hambaarst Jana Olak);
  • Ideaalne keha (antiikkunsti põhjal) ning selle saavutamise võtted: dieet, tervislik toitumine antiikajal, olulised toiduained ja nendega seotud arvamused;
  • Ladina ja kreeka keel meditsiiniterminoloogia alusena, sh Vellum aureum ehk Kuldvillak meditsiini teemal (igal veerandtunnil).

Teadlaste Öö ettevalmistustöid ja läbiviimist juhendasid TÜ kunstimuuseumi juhataja Jaanika Anderson ning klassikalise filoloogia prof. Kristi Viiding.

Teadlaste Öö toimus ülikooli kunstimuuseumis Ülikooli 18, Tartus 26.09. 2014 kell 18–22.

Foto: Viire Pajuste (Teadlaste ÖÖ 2013).

Fotod: Viire Pajuste