Skip to main content

Baltisaksa memuaaride sarjas on ilmunud mälestusteraamat Oswald Hartgest

Tartu Linnamuuseumi baltisaksa memuaaride sari toob kolmanda raamatuna eesti lugeja ette hilisema Saksa kultuuromavalitsuse sekretäri Oswald Hartge mälestused. Raamatu tõlkis ning koostas kommentaarid ja järelsõna Tartu Ülikooli saksa keele ja kultuuri kaasprofessor Reet Bender.

Oswald Hartge “Lapsepõlvest ühe ajastu lõpuni. Mälestused 1895-1939” mälestusteraamat kujutab endast tänu autori hiilgavale mälule, muhedale jutustamislaadile ning leebele huumorile haruldaselt infoküllast ja sisutihedat sissevaadet baltisaksa rahvusgrupi elu-olusse 19. lõpust kuni ümberasumiseni 1939. aastal. Erialaringkondades on nimetatud raamat teada-tuntud, Tartu Ülikooli Eesti ajaloo emeriitprofessori Tiit Rosenbergi sõnul kuulub see nende teoste hulka, mille võiks “ometi kord eesti keelde tõlkida”. Käesolev teos tõuseb nii sisu kui ka kirjandusliku taseme poolest esile laialdase baltisaksa memuaarse materjali hulgast. Loe pikemat tutvustust Tartu linnamuuseumi kodulehel.

Mälestusteraamatuga on kaasas trükikaart „Oswald Hartge Tartu. 12 jalutuskäiku“. Kaart on kokku pandud Tartu Ülikooli saksa keele ja kultuuri kaasprofessor Reet Benderi ja ajaloo doktorant Kadi Kähär-Petersoni poolt. Kujunduse autor on Uku Peterson.

Tartu Linnamuuseumi baltisaksa memuaaride sarjas on seni ilmunud kaks väljaannet – ülikooli bibliotekaari Emil Andersi (1806–1887) memuaarid (2012) ja keemia- ning farmaatsiaprofessori Friedemann Goebeli (1794–1851) kirjad (2015).